آنالیز وب سایت

آنالیز وب سایت

آنالیز وب سایت

تجزیه و تحلیل وب راهی است برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل آنچه در وب سایت شما اتفاق می افتد ، پوشش دادن همه چیز از آنچه بازدید کنندگان انجام می دهند ، از کجا می آیند ، محتوای مورد علاقه آنها و موارد دیگر. با استفاده از یک ابزار تجزیه و تحلیل وب برای جمع آوری داده ها ، قادر خواهید بود بدانید چه چیزی کار نمی کند و چه کاری انجام نمی دهد و سپس وب سایت خود را در مسیر درست هدایت می کنید.

در این مقاله ، ما می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم: “تجزیه و تحلیل وب چیست؟” با جزئیات بیشتر ، و در مورد اهمیت آن صحبت کنید سپس چند معیار تجزیه و تحلیل را به شما نشان می دهیم که باید بلافاصله ردیابی را شروع کنید.

چرا تجزیه و تحلیل مهم است

اطلاعات زیادی در مورد نحوه تعامل افراد با وب سایت شما می توانید جمع آوری کنید. به عنوان مثال ، می توانید بازدیدهای کلی ، صفحاتی که کاربران بیشترین زمان را در آن صرف می کنند ، سایت هایی که آنها را به سمت سایت شما هدایت کرده است و موارد دیگر را ردیابی کنید.

اگر در تجزیه و تحلیل وب تازه کار هستید ، تعداد زیادی از اطلاعاتی که به آنها دسترسی پیدا می کنید می تواند طاقت فرسا باشد ، همانطور که می فهمید چه کاری باید با آن انجام دهید. با این حال ، منطقی دانستن این داده ها ضروری است ، زیرا به شما امکان می دهد انگشت خود را روی نبض سایت خود نگه دارید.

نکات مهم در آنالیز وب سایت

ترافیک کلی

وقتی از ترافیک وب صحبت می کنیم ، به تعداد بازدیدهایی که سایت شما طی یک بازه زمانی خاص انجام می دهد ، اشاره می کنیم. این تعداد قابل توجه است ، زیرا به شما می گوید آیا وب سایت شما مورد توجه کاربران قرار گرفته است یا خیر.

بگذارید بگوییم شما روزانه حدود 50 بازدید کننده دارید. اگر وب سایت شما یک سال است که وجود دارد این کم است. با این حال ، مناسب است اگر یک ماه پیش فروشگاه خود را راه اندازی کنید. به عبارت دیگر ، نه تنها مهم است که مراقب ترافیک خود باشید ، بلکه نحوه پیشرفت آن نیز مهم است.

در حالت ایده آل ، با پیر شدن وب سایت شما ، شماره های شما افزایش می یابد. اگر ترافیک شما به مرور متوقف شود یا کاهش یابد ، این نشانگر کاری است که شما به درستی انجام نمی دهید. در بیشتر موارد ، این ممکن است به دلیل بهینه سازی موتور جستجو (SEO) باشد ، بنابراین همیشه مکان خوبی برای شروع است.

نرخ پرش سایت

وقتی شخصی بدون مشاهده صفحه دوم به سایت شما مراجعه می کند و از آنجا می رود ، ما آن را “پرش” می نامیم. درصد بازدیدهایی که با توجه به میزان بازدید کلی شما اندازه گیری می شود ، نرخ پرش شما را تشکیل می دهد.

این معیار مهم است زیرا به شما اطلاع می دهد که مشکلات قابل استفاده در وب سایت شما وجود دارد. برخی از مهمترین دلایل بالا بودن نرخ پرش شامل موارد زیر است:

  • زمان بارگیری طولانی
  • یک طراحی ناخوشایند
  • یک طراحی وب غیر جذاب

نرخ پرش متوسط ​​برای اکثر وب سایت ها بین 20 تا 70٪ است (پایین تر بهتر است). با این حال ، به عنوان یک قانون کلی ، اگر نرخ پرش شما بیش از 30٪ باشد ، می خواهید دلایل احتمالی که در بالا ذکر کردیم را از نزدیک بررسی کنید.

با این حال ، نرخ گزاف گویی به محتوای سایت شما و آنچه جستجوگران به دنبال آن هستند بسیار بستگی دارد ، بنابراین اگر بالاتر از این تعداد باشید ، همیشه چیز بدی نیست.

آنالیز وب سایت

آنالیز وب سایت

منابع ترافیک

در بیشتر موارد ، بازدید کنندگان برای اولین بار به جای تایپ کردن آدرس اینترنتی ، وب سایت شما را از طریق پیوند پیدا می کنند. صفحاتی که به سایت شما لینک می شوند منابع ترافیکی شما هستند و ما معمولاً می توانیم آنها را به چهار دسته تقسیم کنیم:

  • موتورهای جستجو
  • پیوندها از سایت های دیگر
  • بازدید از ایمیل
  • پیوندهایی از شبکه های اجتماعی

به طور کلی ، شما می خواهید هر چهار منبع ترافیک را ایجاد کنید. با این حال ، تمرکز اصلی شما معمولاً موتورهای جستجو خواهد بود ، زیرا این موتورها توانایی ایجاد ترافیک گسترده را دارند. از همه مهمتر ، اگر وب سایت شما در نتایج جستجو مرتباً رتبه بالایی داشته باشد ، به راحتی می توان از سایر سایت ها پیوند گرفت ، زیرا آنها شما را به عنوان یک منبع معتبر در نظر می گیرند.

با استفاده از ابزار تجزیه و تحلیل وب ، می توانید به راحتی منابع ترافیک خود را کنترل کرده و استراتژی خود را متناسب با آن تنظیم کنید. به عنوان مثال ، اگر بازدید زیادی از موتورهای جستجو مشاهده نمی کنید ، می دانید که باید در استراتژی کلمات کلیدی خود تجدید نظر کنید.

دسکتاپ در مقابل بازدید از تلفن همراه

شاید تعجب آور نباشد که بدانیم اکنون ترافیک موبایل توسط بسیاری از کاربران وب کاملاً پذیرفته شده است. در حقیقت ، چندی پیش از بازدید منظم دسک تاپ پیشی گرفت ، این بدان معناست که ارائه یک تجربه قوی تلفن همراه برای وب سایت شما ضروری است.

با استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل ، می توانید چند درصد از کاربران از طریق مرورگرهای دسکتاپ یا تلفن همراه به سایت شما مراجعه کنند. این یک معیار اندازه کافی ساده برای تفسیر است و به شما می گوید که کجا تلاش خود را متمرکز کنید.

حتی اگر وب سایت شما بیش از ترافیک تلفن همراه از دسک تاپ دارد ، ما هنوز هم به شما توصیه می کنیم که روی بهینه سازی تجربه استفاده از تلفن همراه خود تمرکز کنید. اتخاذ رویکرد همراه اول به طراحی وب در طولانی مدت نتیجه خواهد داد.

بازدیدکنندگان جدید و بازگشتی

در حالت ایده آل ، شما می خواهید مردم مرتباً به وب سایت شما بازگردند. ما به آن کاربران “بازدیدکننده برگشت” می گوییم (و آنها بهترین هستند!) ، اما شما همچنین می توانید آنها را مخاطبان اصلی خود بدانید. بسیاری از مردم ایده های مختلفی در مورد میزان بازدهی مناسب کاربر دارند. طبق تجربه ما ، اگر میزان مراجعه منظم شما به 30٪ از کل بازدید شما باشد ، عملکرد شما بسیار خوب است.

با این حال ، اگر کمتر از 20٪ باشد ، این بدان معنی است که وب سایت شما به اندازه جذاب نیست. این ممکن است. به دلیل مسائل قابل استفاده باشد. – مانند مواردی که بر نرخ پرش شما تأثیر می گذارند – یا استراتژی محتوای شما. در هر صورت ، این زمینه ای است. که می توانید سایت خود را از نزدیک بررسی کنید و دریابید که چگونه می توانید آن را بهبود ببخشید.

ابزار رایگان آنالیز وب سایت

محبوب ترین ابزار تجزیه و تحلیل وب Google Analytics است. این ابزار رسمی 100٪ رایگان است. و به شما امکان دسترسی به تمام معیارهایی را که در بالا ارائه کردیم ، به علاوه موارد بسیار بیشتر می کند.

نتیجه گیری

بسیاری از افراد وب سایت های خود را بدون توجه به معیارهایشان اداره می کنند. این ممکن است. مفید واقع شود ، اما شما ابزارهای تحلیلی بسیار خوبی در اختیار دارید ، اگر از آنها استفاده نکنید ، هدر می رود. به عنوان مثال ، فقط توجه به میزان بازدید خود به تنهایی می تواند به شما بگوید. که آیا استراتژی محتوای شما در حال بازده است یا شما باید چیز جدیدی را امتحان کنید.

تعداد زیادی موارد وجود دارد که باید هنگام تجزیه و تحلیل وب به آنها توجه کنید. با این وجود ، در اینجا پنج مورد از مهمترین معیارهای اندازه گیری برای شما بیان شده است. که باید آنها را تحت نظر داشته باشید: ترافیک کلی، نرخ پرش، منابع ترافیک ، بازدید از دسک تاپ در مقابل تلفن همراه بازدیدکنندگان جدید و برگشتی است.

_____________________________________

راه های ارتباطی با دیجیتال مارکتینگ پیرایه

شماره تماس: 09121458032

پیج اینستاگرام دیجیتال مارکتینگ پیرایه

کانال آپارات دیجیتال مارکتینگ پیرایه

_____________________________________

سایر مطالب

طراحی صفحات وب

طراحی سایت فروشگاهی

طراحی سایت شرکتی